Túlélési tippek áramszünet esetére
Napjainkban egyre több szó esik az energiaválságról, nem hiába. A pandémia, valamint az infláció vasfoga az olajárakat is súlyosan érintette, így egyes nyugati országokban már szükségállapotot hirdettek és igyekeznek felkészíteni a lakosságot a legrosszabb forgatókönyv bekövetkezésére: a tartós áramszünetre.
Nem kell messzire mennünk, ha testközeli példát keresünk, ugyanis nyugati szomszédunknál az Osztrák Szövetségi Hadsereg szakértői szerint a következő öt éven belül számíthatunk tartós áramkimaradásokra.
Vegyük végig, hogy mit lehet tenni akkor, ha sötétségbe borul minden, világítás nélkül maradunk és nincs áram!
Mit tegyünk ha Magyarországon is áramszünet lesz?
Ha még a szomszédos Ausztriában is ekkora a gond, hajlamosak vagyunk a fenyegetést még közelebbinek érezni. Bár tartósabb áramkimaradásra nem volt még példa hazánkban (és kicsi az esélye, hogy a közeljövőben ez bekövetkezik), azért nem árt felkészülni a legrosszabbra és eljátszani a gondolattal, hogy például miként befolyásolná egy áramszünet Budapest működését.
Az első és legjelentősebb hatás a távközlést érintené. A társas kommunikáció modern formái (pl. telefon, sms, chat, e-mail és videochat) teljesen elérhetetlenné válnának. Ennek következtében az internet is megállna, amivel együtt nemcsak az online bankolás válna elérhetetlenné, hanem a bankkártyás fizetést is ellehetetlenítené egy áramkimaradás.
Ha vásárolni szeretnénk, (amit csak nagyon nehézkesen tudnánk megtenni, hiszen nagy valószínűséggel mindenki egyből megrohamozná az áruházak polcait és készlethiány alakulna ki) tranzakcióinkat csakis készpénz segítségével tudnánk lebonyolítani.
Hogyan ismerhetem fel az áramszüneteket?
Amikor azzal szembesülünk, hogy elment a világítás és nincs áram, az első dolog, ami a kezünk ügyébe kerül, az egy fejlámpa vagy egy elemlámpa. Ezt követően győződünk meg arról, hogy csak a saját házunkban történt áramkimaradás vagy annál kiterjedtebb a probléma.
Ezt többféleképpen tehetjük meg.
- Első lépésként a biztosítékházat kell ellenőrizni, hogy a saját ház áramellátásáról tudomást szerezzünk.
- Ezt követően a közvetlen környezetünkben vizsgálódjunk. Nézzünk ki az utcára, kérdezzük meg a szomszédokat, hogy ők is hasonlókat tapasztaltak-e mint mi.
- Majd próbáljunk meg kapcsolatba lépni szeretteinkkel telefonon, hogy tudjuk, mekkora méretű áramszünettel állunk szembe.
- Végül érdemes kimenni az autóhoz és a rádiócsatornák közt keresgélni. Ha nem találjuk az olyan országos lefedettségű adókat, mint a Kossuth Rádió, akkor biztosan országos az áramkimaradás.
Csiholjunk áramot, avagy az aggregátor fontossága
Mivel a mindennapjaink szerves része az elektromos energia, akkor értékeljük igazán azt, amikor már nincs áram. Van viszont egy megoldás, amivel bár részlegesen, de minden esetben biztonságban érezhetjük magunkat és családunkat.
Ha valaki azt mondja, hogy aggregátor, nagyrészt mindenkinek az óriási gyárakban, raktárakban üzemelő benzines áramfejlesztő jut eszébe. Az utóbbi időkben viszont egyre több háztartás alapkellékei közt tűnik fel az áramfejlesztő generátor.
A “házi” aggregátor mérete és kedvező árfekvése miatt is örvend egyre nagyobb népszerűségnek. Ne tévesszen meg senkit a teljesítmény, hisz egy kisebb erejű Straus aggregátor is képes jelentős hatást elérni és segíteni, legyen ez egy váratlan vagy egy tervezett áramszünet.
Egy ilyen áramfejlesztő aggregátor használata, bármennyire is tűnik elsőre bonyolultnak, korántsem az és néhány rövid lépésben be is üzemelhető.
- Mint minden üzemanyaggal működő motor esetében, így egy benzinmotoros áramfejlesztő esetében is elengedhetetlen a motorolaj használata, ezért különösen fontos, hogy mindig legyen otthon.
- Ezt követően az olajszint ellenőrzése következik.
- A legfontosabb: a benzin. Bár a háztartások nagy részében fellelhető, - a kertes házak esetében szinte biztosan - győződjünk meg arról, hogy mindig van otthon benzin. Figyeljünk a lejáratra, ugyanis idővel ez is megromlik - az e10-es, azaz 10%-ban etanolt tartalmazó benzinnel már fél év múlva is nehezebben indulnak a kismotoros eszközök, ezért érdemes a tisztább minőségű üzemanyagot félreraknunk és azt is évente frissítenünk.
- Ismét egy ellenőrző fázis, ezúttal a kezelőszerveké.
- Ha nem használjuk gyakran az eszközt, időnként indítsuk be, hogy tudjuk, számíthatunk rá a bajban.
Napelem, mint a másik út
A környezet védelmének érdekében, az energiaválságot megelőzendő, évtizedek óta próbálják a megújuló energiaforrások kiterjedt használatát bevezetni. Nem hiába a feltételes mód, hiszen a fenntarthatóság gyakran a költségek és a teljesítmény rovására megy, ezért csak kevesek tértek át az alternatív energiaforrások használatára.
Akik viszont áttértek, azok nem csak a mindennapokat tették fenntarthatóbbá, hanem egy esetleges áramszünet idejére is bebiztosították magukat, ugyanis a napelemes rendszer egy áramkimaradás esetén is működőképes. Ezért ha a teljes átállást nem is lehetséges megvalósítani, érdemes kis lépésben és részenként kitapasztalni.
Ennek egyik leghatékonyabb példája a napelemes lámpa led fénnyel, ami nappal tölt, este pedig fénnyel árasztja el a sötét tereket. Ha nem volt még ehhez hasonló készüléke korábban, de már unja az elemes lámpákat, ez egy remek kiindulási pont az ehhez hasonló tartozékok világában.
További kellékek, amikkel készüljünk egy áramkimaradás esetén
Nem elég lélekben felkészülni egy áramszünetre, bizonyos tartozékok vagy kellékek megléte elengedhetetlen, hogy egy váratlan áramszünet viszonylag gond nélkül teljen el.
Gondoljunk végig minden eshetőséget és ennek megfelelően töltsük fel a tartalékainkat:
- Egyszerű rádió és hozzá való elemek
- Elemlámpa, elemek
- Készpénz
- Tartós élelmiszerek (rizs, tészta, konzervek)
- Gyertya, gyufa
- Víz (kb. 2 liter/fő/nap)
- Meleg takarók, hálózsák
- Különböző játékok (pl. társasjátékok)
- Jó minőségű benzin (autóhoz és aggregátorhoz)
Érdemes két hétre elegendő élelmiszerrel betárazni, mert nem tudhatjuk, hogy meddig tarthat egy ilyen helyzet, illetve az sem bizonyos, hogyha egyszer véget ér az áramkimaradás, milyen gyorsan áll majd helyére a rend.